O nas

Grupa Beskidzka GOPR z siedzibą w Szczyrku jest największą z 7 Grup Regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 25 listopada 1952 roku odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego PTTK (dziś funkcjonującego pod nazwą Grupy Beskidzkiej GOPR). Pierwszy kurs ratownictwa górskiego został zorganizowany w dniach 20-24 listopada 1952 r. w Szczyrku, w Domu Wycieczkowym PTTK „Goplana”. Kurs ukończyły 32 osoby, rekrutujące się głównie spośród turystów narciarzy, taterników, gospodarzy i pracowników schronisk, tym samym dając początek zorganizowanemu ratownictwu górskiemu w zachodniej części Beskidów.

Grupa Beskidzka GOPR działa na obszarze ponad 3000 km2 położonym w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym oraz Beskidzie Makowskim. W ramach granic wyżej wymienionego terenu znajduje się ponad 1700 km szlaków turystycznych. W kontekście administracji państwowej Grupa leży na obszarze województwa śląskiego, w powiatach: cieszyńskim, bielskim i żywieckim oraz na terenie województwa małopolskiego, w powiatach: wadowickim, suskim i nowotarskim. Organizacyjnie Grupa Beskidzka dzieli się na 6 sekcji operacyjnych: Babia Góra, Bielsko-Biała, Cieszyn, Szczyrk, Wadowice i Żywiec.

Służba Górska to podstawa działalności Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Oprócz kadry zawodowej, opiera się głównie na pracy ratowników – ochotników, którzy poświęcają swój wolny czas na to, by nieść pomoc ludziom w górach, bez względu na porę dnia i stan pogody, co uroczyście ślubują, składając przyrzeczenie ratownicze. Statystyczna liczba ratowników w Grupie Beskidzkiej GOPR to 350 osób, na którą składają się ratownicy zawodowi, ochotnicy oraz ratownicy kandydaci, którzy spełniają wszystkie wymogi służby górskiej zgodnie z wewnątrz obowiązującym regulaminem. Na dzień 20.02.2024 liczba ratowników ogółem wynosi 358: Grupa Beskidzka GOPR zatrudnia 23 ratowników zawodowych, których wspomaga 293 ratowników ochotników oraz 42 kandydatów na ratowników, wykonujących swoje obowiązki społecznie, pełniąc służbę przez wiele lat, poświęcając swój wolny czas.

Stacje ratunkowe na terenie działania Grupy, na których ratownicy zabezpieczają dyżury:
1. Centralna Stacja Ratunkowa w Szczyrku - dyżur całoroczny, całodobowy
2. Stacja Ratunkowa Hala Miziowa - dyżur całoroczny
3. Stacja Ratunkowa Markowe Szczawiny - dyżur całoroczny
4. Stacja Ratunkowa Klimczok - dyżur weekendowy, całoroczny
5. Stacja Ratunkowa Leskowiec - dyżur weekendowy, całoroczny
6. Stacja Ratunkowa Wisła - dyżur weekendowy, sezonowo
7. Stacja Ratunkowa Żar - dyżur weekendowy, sezonowo
8. Stacja Ratunkowa Hala Skrzyczeńska - dyżur weekendowy, sezonowo

W sezonie zimowym Grupa Beskidzka GOPR świadczy komercyjne usługi ratownicze w ponad 20 zorganizowanych ośrodkach narciarskich, znajdujących się na terenie działania Grupy. W tym celu zatrudnia niezbędną ilość ratowników sezonowych, którzy wykonują swoje obowiązki, zabezpieczając zorganizowane tereny narciarskie.

Działalność ratownicza na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego rozpoczeła się w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, w ramach funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) i Beskidenverein. W roku 1930 powstało Krakowskie Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa i wraz z Polskim Związkiem Narciarskim (PZN), na terenie polskich gór, zaczęło tworzyć sieć stacji ratowniczych wyposażonych w odpowiedni sprzęt ratowniczy i medykamenty. W Beskidach, pierwsze takie stacje, powstały na przełomie lat 1933 i 1934 na Hali Miziowej pod Pilskiem oraz na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. W lutym 1937 roku powstał Związek Babiogórskiego Pogotowia Ratunkowego przy Komisji Klimatycznej w Zawoji, który to do czasów II Wojny Światowej był głównym organizatorem ratownictwa w masywie Babiej Góry. II Wojna Światowa zniszczyła cały dorobek ratownictwa beskidzkiego. W latach od 1947 do 1952 Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zorganizowało kursy ratownictwa górskiego w Beskidach. Dnia 25 listopada 1952 roku powstało Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (BOPR). Ostatecznie, na koniec roku 1952, na Walnym Zjeździe Delegatów TOPR, oraz powstałych kolejno organizacji regionalnych pogotowia górskiego w Polsce, utworzono jednolitą organizację Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), zrzeszającą wszystkie grupy regionalne w całej Polsce. W Beskidach powstała wówczas Grupa Beskidzka GOPR, która działa do dnia dzisiejszego, jako jedna z siedmiu grup regionalnych GOPR’u.

Grupa Beskidzka GOPR działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz Małego, a także zachodniej części Beskidu Makowskiego.
Teren jest podzielony na 6 obszarów podlegających właściwym sekcjom operacyjnym:

Sekcja Bielsko – Biała – działa na terenie Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego.
Sekcja Babia Góra – działa na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Pasma Jałowieckiego (do 2001 roku funkcjonująca pod nazwą Sekcji Suskiej).
Sekcja Cieszyn – działa na terenie Beskidu Śląskiego.
Sekcja Wadowice – działa na terenie Beskidu Małego.
Sekcja Żywiec – działa na terenie Beskidu Żywieckiego.
Sekcja Szczyrk – działa na terenie Beskidu Śląskiego.

Szymon Sapeta - Prezes Zarządu (SO Żywiec)
Maciej Sadłek– V-ce Prezes Zarządu (SO Szczyrk)
Tomasz Lipka – V-ce Prezes Zarządu (SO Babia Góra)
Grzegorz Gawłowski  – Sekretarz Zarządu (SO Cieszyn)
Bartłomiej Skoczylas – Członek Zarządu (SO Wadowice)
Łukasz Twardowski – Członek Zarządu (SO Bielsko-Biała)
Mateusz Micor – Członek Zarządu (SO Żywiec)

Przełożeni Służby Górskiej
Marcin Szczurek – Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR
Tomasz Jano – Z-ca Naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR
Arkadiusz Śleziona – Z-ca Naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR

Kierownicy Sekcji Operacyjnych Grupy Beskidzkiej GOPR:
Grzegorz Gawłowski – Kierownik SO Cieszyn
Ryszard Kurowski – Kierownik SO Szczyrk
Adam Tyszecki – Kierownik SO Bielsko-Biała
Piotr Asman – Kierownik SO Wadowice
Tomasz Lipka – Kierownik SO Babia Góra
Mateusz Micor – Kierownik SO Żywiec

Pion szkoleniowy
Grzegorz Michałek – Szef Szkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR

GB GOPR
STACJA CENTRALNA

Dębowa 2, 43-370 Szczyrk
Biurowe godziny pracy: 
8.00-16.00 | PN -PT |